Krátký pohled do historie houpacích sítí

Krátký pohled do historie houpacích sítí
Houpací sítě byly, jsou a pravděpodobně i budou symbolem pohodlného odpočinku. Kde se ale tato závěsná lůžka vlastně vzala? A jak se stalo, že se nakonec rozšířila po celém světě? To se dozvíte na následujících řádcích…

Houpací sítě a jejich původ

Ve Střední a Jižní Americe vznikly první velké civilizace mimo oblast Eurasie, a to již kolem 1. tisíciletí před Kristem. Od té doby se zde vystřídaly různé „státní“ útvary jako např. říše Olméků, Toltéků, Mayů, Aztéků či Inků, případně říše kultur Chavín nebo Nazca. Za dobu své existence jejich obyvatelé přišli s mnohými praktickými vynálezy, a jedním z nich byly právě houpací sítě. Přesná doba vzniku tohoto závěsného lůžka není známa, nicméně vzhledem k jejich rozšíření to muselo být velmi dávno.

Možná vás překvapí, že ačkoli je dnes houpací síť spojována téměř výhradně s lenošením, její původní účel byl jiný. Také indiáni si pochopitelně rádi dopřáli „siestu“, ovšem smyslem sítě zavěšené mezi dvěma stromy byla ochrana před nebezpečnými živočichy. Americká příroda je sice plná krás, ale svůj domov zde mají rovněž různé druhy kousavého hmyzu, hadů apod. Odpočívat na houpací síti bylo tedy nejen pohodlné, ale zároveň uživatelům dopřávalo klidný spánek mimo jejich dosah.

Kryštof Kolumbus neobjevil „pouze“ nový kontinent…

Kryštof Kolumbus v roce 1492 objevil nejen Ameriku, čímž značně rozšířil evropské povědomí o velikosti světa, ale nalezl zde také houpací sítě. Na Starý kontinent je přivezl z Baham a tato novinka se rychle uchytila, nejprve mezi námořníky, později si „našla“ místo i na pevné zemi, respektive několik desítek centimetrů nad jejím povrchem. Závěsná houpací síť, vynález původních obyvatel Ameriky, se časem rozšířila po celé zeměkouli a paradoxně se stala nedílnou součástí moderního světa, na čemž se ani v následujících desetiletích zřejmě nic nezmění.

Pro vaši lepší informovanost sepsal Honza Hamaka.


Ilustrační obrázky pro doplnění.

 

Theodoor Galle  - cca 1630

Capitan Cook v Hamace

Kapitán Cook  - 18. století

Capitan Cook v Hamace

Čtenářka v houpací síti od Gustava Courbeta - 1844

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout